Producenci

Jak dobrać drukarkę etykiet i materiały eksploatacyjne do własnych potrzeb

1. Wybór drukarki

Aby drukarka etykiet zadrukowywała nasze etykiety i była dobrana na miarę naszych potrzeb należy przed wyborem określić :
- rozmiar etykiet, które będą zadrukowywane na drukarce
- średnią ilość etykiet zadrukowywanych w ciągu jednego dnia lub miesiąca,
- materiał, z którego mają być wykonane etykiety.
- jakość wydruku – rozdzielczość głowicy

Rozmiar etykiet decyduje o dobrze drukarki z odpowiednią szerokością głowicy. Na rynku można kupić drukarki z głowicami o szerokości 2”, 4” i 6”. Głowice o szerokości 2” stosuje się tylko w najmniejszych  drukarkach biurkowych. 
Dla każdej z drukarek podawane są parametry określające Max i Min Szerokość Zadruku i długość etykiety a tym samym minimalną i maksymalną szerokość etykiety oraz jej długość.

Średnia ilość etykiet zadrukowywanych dziennie ma wpływ na wybór drukarki o odpowiedniej wytrzymałości. Przyjmuje się, że drukarkę biurkową można wykorzystać  do wydruku średnio ok. 1000 etykiet dziennie w rozmiarze 50x30 (szerokość x wysokość), drukarkę półprzemysłową do 5000 ww. etykiet średnio na dobę. Do zadruku większej ilości należy wykorzystać drukarkę przemysłową do dużych nakładów.

Materiał z którego wykonane są etykiety decyduje o tym czy drukarka ma być tylko termiczna czy termo-transferowa. Drukarka termiczna pozwala na zadruk etykiet wykonanych tylko  z papieru termicznego. Drukarka termo-transferowa zadrukuje etykiety wykonane z papieru termicznego, papieru offsetowego, tworzywa, satyny, nylonu.

Standardową jakość wydruku uzyskuje się wykorzystując drukarkę z głowicą 200 dpi, podwyższoną jakość z głowicą 300dpi  i najwyższą z 600dpi.

 

2. Dobór taśmy termo-transferowej do drukarki.

Zadruk etykiet wykonanych z papieru termicznego nie wymaga używania taśmy termo-transferowej. Etykiety wykonane z papieru offsetowego zadrukowuje się taśmami termo-transferowymi z powłoką woskową lub woskowo-żywiczną.
Etykiety z tworzywa, satyny, nylonu zadrukowuje się taśmami termo-transferowymi z powłoką żywiczną lub woskowo-żywiczną.

Do drukarek biurkowych najczęściej wykorzystuje się taśmy termo-transferowe o długości 74 metry nawinięte na gilzie 0,5 cala  i szerokości pozwalającej zakryć całą etykietę. Do drukarek półprzemysłowych i przemysłowych wykorzystuje się taśmy o długości 300 metrów i 450 metrów nawiniętych na gilzie 1 cal i szerokości pokrywającej etykiety

3. Wybór etykiet
Wielkość etykiety i kształt zależy od treści, która ma być wydrukowana na etykiecie oraz miejscu zastosowania.

Wykorzystywane etykiety mają najczęściej kształt prostokątów o zaokrąglonych rogach. Można również spotkać etykiety okrągłe oraz o nieregularnych kształtach. Np. etykiety wykorzystywane w jubilerstwie muszą mieć kształt, który pozwala do przyklejenia ich na drobnych przedmiotach jubilerskich.
Najtrwalszy wydruk powstaje na etykietach foliowych. Etykiety foliowe mogą być stosowane w warunkach zewnętrznych.
Najmniej trwały wydruk powstaje na etykietach z papieru termicznego. Etykiety termiczne nie są odporne na działania światła i temperatury.

 

4. Przykład

W zakładzie produkcyjnym należy oznaczyć produkowane elementy dużych rozmiarów, które będą przechowywane w hangarze pod dachem. Produkcja to ok. 10 000 elementów miesięcznie. Etykieta musi zawierać kod kreskowy, opis i nr regału. Drukarka ma pracować w sieci informatycznej zakładu pracy. Po przeanalizowaniu treści umieszczanej na etykiecie, warunków i czasu przechowywania oraz kosztów zdecydowano się wykorzystać etykiety z papieru offsetowego o rozmiarze 100mm x 100mm. Ze względu na rozmiar etykiet należy wybrać drukarkę etykiet o szerokości głowicy 4”. Średnia dzienna ilość wydrukowanych etykiet to 10 000/30 dni - co daje ok. 330 etykiet dziennie.

Dla podanego rozmiaru średnia dzienna wychodzi ok. 320 etykiet. Zdecydowano się na drukarkę biurkową.

Do wydrukowania większego kodu kreskowego i opisu wystarczy drukarka o standardowej rozdzielczości 200dpi.

Do powyższych wymagań firma z produktami Automatycznej Identyfikacji zaproponowała drukarki 3 producentów:

- Zebra GK420 z PrintSerwerem
- Godex RT700
- Argox P4-250

Wybrano drukarkę termotransferową Godex RT700. Dodatkowym atutem RT700 jest rozbudowany edytor etykiet proponowany w cenie drukarki oraz możliwość założenia do drukarki 300metrowej taśmy termotransferowej.

Rzetelna firma
Blog kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl