Producent
Cena
-
od
do
Skanery kodów kreskowych stanowią nieodłączny element współczesnego handlu i nie tylko. Są wykorzystywane przez większość firm oraz przedsiębiorstwa. Dzięki nim można z łatwością identyfikować poszczególne produkty. Pozwalają także na automatyczne wprowadzanie informacji do systemu, tym samym eliminując ryzyko popełnienia błędu.
W jaki sposób działają skanery kodów kreskowych? Wiązka lasera, emitowana przez urządzenie, pada na oznaczenie danego towaru. Podczas, gdy białe pole bardzo dobrze odbija światło, czarne je pochłania, dlatego urządzenie jest w stanie określić jaki kod znajduje się na produkcie i odtworzyć informacje w nim zawarte.
W ofercie naszego sklepu znajduje się szeroki wybór urządzeń pochodzących od znanych i cenionych producentów takich jak Zebra, Honeywell, Datalogic, Newland. Jeśli szukasz urządzenia, które będzie w stanie sprostać Twoim potrzebom, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
259,00 zł
Cena netto: 210,57 zł
898,99 zł
Cena netto: 730,89 zł
Czytniki kodów kreskowych (skanery kodów kreskowych) – automatyzacja pracy
Co to jest czytnik kodów kreskowych?
Czytnik kodów kreskowych lub skaner kodów kreskowych to elektroniczne urządzenie optyczne, które jest w stanie odczytać kody kreskowe, zdekodować dane zawarte w kodzie kreskowym i wysłać je do komputera. Skaner kodów kreskowych składa się ze źródła światła, soczewki i czujnika światła służącego do przekształcania odbitych impulsów optycznych na sygnały elektryczne. Ponadto prawie wszystkie czytniki kodów kreskowych zawierają układ dekodera, który może analizować dane obrazu kodu kreskowego dostarczone przez czujnik i wysyłać jego zawartość do portu wyjściowego skanera. Ponieważ czytnik kodów kreskowych jedynie przechwytuje i tłumaczy kod kreskowy na cyfry i/lub litery, dane muszą zostać przesłane do komputera, aby aplikacja mogła je zrozumieć. Skanery kodów kreskowych można podłączyć do komputera za pośrednictwem portu szeregowego, portu klawiatury, portu USB lub drogą radiową. Czytnik kodów kreskowych działa poprzez kierowanie wiązki światła na kod kreskowy i mierzenie ilości światła, które zostaje odbite. Ciemne paski na kodzie kreskowym odbijają mniej światła niż białe przestrzenie między nimi. Skaner kodów kreskowych następnie przekształca odbitą energię świetlną w energię elektryczną, która jest przetwarzana przez dekoder na dane i przesyłana do komputera.
Co to jest kod kreskowy i jakie są rodzaje kodów kreskowych
Kod kreskowy lub kod paskowy to graficzna reprezentacja cyfr, liter i innych znaków przedstawiona poprzez kombinację ciemnych i jasnych elementów, ustaloną według reguł opisujących budowę kodu, w formie wizualnej, do automatycznego odczytu przez urządzenia zwane skanerami lub czytnikami kodów kreskowych. W powszechnym użyciu wykorzystywane są 2 rodzaje kodów kreskowych. Kody liniowe lub jednowymiarowe inaczej zwane 1D, w których cyfry i litery są reprezentowane przez kombinację szerokości i odstępów równoległych linii oraz kody dwuwymiarowe lub matrycowe zwane kodami 2D, w których do reprezentacji graficznej wykorzystuje się prostokąty, kropki, sześciokąty i inne wzory. W kodach 2D można zapisać dużo więcej informacji niż w kodach 1D. Jest bardzo wiele standardów kodów kreskowych a wybór standardu zależy od zastosowania. Wśród kodów 1D można spotkać kod EAN 13, UPC, Code 39, Code 93, Code 128, EAN 128 (GS-1 128), InterLeaved 2 of 5 i inne. Szczególne znaczenie mają kody UPC (w USA), EAN-13 (w Europie), JAN (w Japonii), które są unikalne w skali świata i wykorzystywane są w handlu detalicznym. Nad unikalnością kodów czuwa organizacja GS1, która nadaje kody kreskowe producentom produktów, którzy chcą wprowadzić towar do sprzedaży detalicznej.
Wśród kodów 2D najczęściej używanymi standardami są QR code, Micro QR code, PDF417, Data Matrix, DotCode. Obszary, w których mają zastosowanie kody kreskowe nazywa się Automatyczną Identyfikacją (AIDC)
Każdy czytnik kodów kreskowych jest w stanie prawidłowo czytać róże standardy kodów kreskowych. Czytniki kodów kreskowych można skonfigurować tak, żeby do odczytanych kodów kreskowych dodawały prefix, suffix lub przesyłały do komputera tylko dokładnie określony ciąg znaków.
Rodzaje czytników kodów kreskowych
Skanery kodów kreskowych klasyfikuje się według rodzaj czytanych kodów kreskowych, rodzaju czytnika kodów, obszaru zastosowań i komunikacji z komputerem.
Ze względu na rodzaje czytanych kodów kreskowych czytniki dzieli się na skanery kodów 1D i skanery kodów 2D. Wśród czytników kodów kreskowych jednowymiarowych 1D występują czytniki laserowe i czytniki linera imager, CCD (diodowe). Czytniki laserowe czytają kody kreskowe dzięki wytworzone wiązce laserowej i układowi lusterek. Zaletą skanerów laserowych jest szybkie działanie, dobra jakość odczytu, a także możliwość odczytywania kodów ze znacznych odległości. Do wad można zaliczyć większą podatność na uszkodzenia, a także kłopoty z odczytem uszkodzony kodów. W czytnikach diodowych wiązka światła wytwarzana jest przez diody LED a odczyt odbywa się przez czujniki światła znajdujące się w głowicy czytnika. Zaletami czytników diodowych jest stosunkowo niska cena, a także wytrzymała konstrukcja, odczyt kodów niskiej jakości, a także kodów znajdujący się na ekranie komputera. Wadą czytników diodowych jest ograniczony rozmiar kodów kreskowych, które mogą odczytać, a także konieczność odczytywania kodów z bliska. Imager 2D (czytnik wizyjny, area imager) to skaner do czytania kodów 2D a także kodów 1D. Do dekodowania kodu kreskowego używają aparatu i technik przetwarzania obrazu. Skanery 2D należą do najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych urządzeń, z których pomocą możemy odczytać każdy typ kodu kreskowego. Umożliwiają skanowanie oznaczenia pod dowolnym kątem i z różnych powierzchni np. z ekranów monitora czy urządzeń mobilnych. Dobrze również radzą sobie z odczytywaniem danych z uszkodzonych kodów. Ze względu na komunikację z komputerem czytniki kodów kreskowych dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe. Wśród czytników przewodowych (długość kabla do 5m) są czytniki USB podłączane do portu USB komputera, czytniki RS232 podłączane do portu szeregowego i coraz rzadziej stosowane czytniki klawiaturowe. Czytniki bezprzewodowe komunikują się z komputerem bezpośrednio poprzez Bluetooth lub z bazą podłączoną do komputera przez Bluetooth lub Wifi. Czytniki bezprzewodowe mogą odczytywać kody kreskowe do 100m od komputera. Ze względu na zastosowanie czytniki dzieli się na ręczne, gdzie odczyt kodu wyzwalany jest ręcznie, czytniki ladowe mocowane w kasach sklepowych, czytniki prezentacyjne (automatyczne), które stawia się na ladzie lub biurku, czytniki przemysłowe, do pracy w trudnych warunkach, skanery kieszonkowe do pracy z tabletami i laptopami, skanery nasobne do noszenia na palcu, na nadgarstku lub na szyi. Ze względu na odległość czytania kodów kreskowych skanery dzieli się na standard range (do 40 cm) extendent range i long range (do kilku metrów).
Zastosowanie kodów kreskowych i czytników kodów kreskowych
Obszar wykorzystania kodów kreskowych w działalności człowieka ciągle się poszerza. Kody kreskowe są proste i tanie w wytworzeniu i implementacji. Historycznie zaczęło się od handlu. W handlu czytniki kodów kreskowych przyspieszają obsługę klientów, a co za tym idzie przyczyniają się do wzrostu sprzedaży, zmniejszają ilość pomyłek przy sprzedaży, pozwalają na szybkie sprawdzanie cen i dostępności towaru. Umożliwiają szybką inwentaryzację w sklepach. W produkcji towarów kodami kreskowymi oznacza się gotowy produkt, jego podzespoły oraz takie cechy jak part number czy nr seryjny. Tak gdzie istotna jest data i waga to one również są zapisywanie w kodzie kreskowym. Czytniki w produkcji pozwalają skompletować podzespoły do produkcji złożonych towarów, liczyć towary na taśmie produkcyjnej. W magazynie swoje kody kreskowe posiadają pracownicy, regały i zbiorcze opakowania. Czytniki wykorzystuje się je do wprowadzania dostaw i wydania towaru, lokalizowania miejsc składowania towaru. W logistyce za pomocą kodów kreskowych śledzi się przesyłki. W biurze kody kreskowe służą o oznaczania dokumentów i środków trwałych. Czytniki wykorzystane są w obiegu dokumentów i inwentaryzacji środków trwałych. W medycynie kodami oznacza się próbki do badań w laboratorium oraz pacjentów poprzez opaski identyfikacyjne. W weterynarii do identyfikacji bydła stosuje się kolczyki z kodami kreskowymi. W imprezach masowych kody kreskowe i czytniki ułatwiają i przyspieszają sprzedaż i kontrolę biletów. W bibliotekach służą do identyfikacji klientów i wydawania książek. W archiwum do szybkiego wyszukiwania dokumentów. W administracji rządowej do szybkiego pobierania danych z takich dokumentów jak prawo jazdy. W reklamie kody QR wykorzystywane do szybkiego wyszukiwania stron informacyjny w Internecie.
Jak wybrać czytnik kodów kreskowych?
Wybór czytnika kodów kreskowych zależy przede wszystkim od rodzajów kodów kreskowych, które ma odczytywać czytnik, od miejsca wykorzystania oraz odległości od komputera w której ma być wykorzystany czytnik. Jeżeli czytnik ma czytać kody 1D to wybieramy czytnik kodów liniowych 1D. Laserowy tam, gdzie kody są bardzo dobrej jakości i zależy nam na szybkości czytania a linear imager (diodowy) w każdym innym przypadku. Jeżeli skaner ma czytać kody 2D albo 2D i 1D to wybieramy skaner kodów 2D. Wśród skanerów 2D trzeba zwrócić uwagę czy czytnik nie będzie przeznaczony do pracy z kodami o dużej gęstości albo z kodami DPM naniesionymi bezpośrednio na produkcie. Nie każdy czytnik kodów kreskowych 2D potrafi czytać gęste kody 2D i kody DPM. Do hali produkcyjnej i pracy na wózkach widłowych wybieramy czytniki przemysłowe. Jeżeli czytanie kodów odbywa się sporadycznie i nie wymaga użycia obydwu rąk to stosujemy czytniki ręczne. W przypadku używania dwóch rąk stosuje się czytniki nakładane na palec lub mocowane na nadgarstku. Jeżeli musimy czytać kody z dużej odległości od komputera to stosujemy czytniki bezprzewodowe. Do pracy na ladzie lub przy biurku można wykorzystać czytniki stacjonarne prezentacyjne lub ladowe.
Zachęcamy do zakupów w FaziPL. Skorzystaj z naszej wiedzy i naszego doświadczenia. Doradzimy i pomożemy dobrać czytniki kodów kreskowych do Twoich potrzeb.